19 Mart 2013

Kul Hakkı

Deterjanların %10-30 u yüzey aktiflerden oluşmaktadır. Bu maddelerin parçalanabilirliği (biyodegredasyon) çok önemlidir. Nitekim genelde parçalanması zor olan bu maddeler, su ve toprakta bozulmadan kalıp, akarsularla göl ve denizlere ulaşması buralarda yaşayan canlıları ve onlarla beslenen insanların sağlığını tehdit etmektedir. 

Deterjan katkı maddesi olarak kullanılan fosfat çevre ve insan sağlığına zarar vermektedir. Türkiye`de üretilen deterjanlardaki  fosfat oranı yüzde 15-30 arasında iken  Avrupa`da bu konuda getirilen sınırlamalarla  yüzde 1-5 arasında kullanılmaktadır. Fosfatlar ve diğer deterjan kirlilikleri nedenleri ile de birçok balık türü yok olmaktadır.1978 yılında Marmara denizinde 126 balık çeşidi varken bu gün bu sayı 25.

Kaynak4 Mart 2013

Ev Yapımı Bulaşık Makinası Deterjanı

Sonunda bu tarifi denedim ve 4 gündür bu deterjanla bulaşıkları yıkadım ve çok memnun kaldım.

Tam 26 çorba kaşığı deterjanım oldu yani yirmi altı kere kullanabilirim ve sadece 26 silme çay kaşığı bint deterjanından ilave edip kavanoza koyup çalkaladım nemlenmesin diye devamlı kapalı tutuyorum hafif nemlenir gibi oldu kavanozu her kullandığımda çalkalıyorum.
İşte Tarif Burada:

Gerekli Malzemeler:
1.Bir su bardağı boraks (Kimyevi madde satıcıları, eczane ya da aktarlardan temin edilebilir)
2.Bir su bardağı karbonat yada çamaşır sodası
3.Bir yemek kaşığı kaya tuzu
4.Bir yemek kaşığı limon tuzu


Bütün maddeleri bir kavanozda karıştırın ve kapağı kapalı olarak muhafaza edin. Makinenizin deterjan bölümüne bu karışımdan bir yemek kaşığı yarım yada bir çay kaşığı da normal deterjanınızdan ilave edip bulaşıklarınızı en doğal şekilde temizleyebilirsiniz. Bu şekilde maruz kalınan zaralı maddeleri minimize etmiş oluruz. Suları çok kireçli olan bölgelerde doğal deterjanın verimi yüksek olmaz.
Ayrıca zorlu kirlerin üzerine  bu karışımı döküp temizleyebilirsiniz.

Kudret Livaoğlu
Kimya Yüksek Mühendisi
Deterjanlar, Mikroplara Ne Kadar Zarar Veriyorsa İnsana da Verir.

KİMYASAL Deterjanların Zararları