21 Kasım 2013

Edep Kalite Ölçüsüydü


Küçükler bunu yapmazlarsa hep küçük kalacaklarını bilirlerdi, çünkü edepli olmak “bizim zamanlarda” yaşayan, hayatları ile “efendi” ve “hanımefendi” kelimelerine hakkını veren güzel insanların önemsediği bir şeydi. Çünkü bu insanlar kendilerinden önce, diğer insanları düşünen, fedakâr, diğerkam ve hasbi insanlardı. Onlar için kendi dışındakilerle uyumlu yaşamak çok önemliydi. Sadece insanlarla mı? Onlar kurtla, kuşla, taşla, toprakla, kısacası bütün mahlukatla ahenk içerisinde yaşamaya önem verir, kimseye ellerinden ve dillerinden bir zararın gelmemesi için kılı kırk yarar, titizlik gösterirlerdi.

Bu insanların sabahları bindiği şehir hatları vapurunun gecikmesi normaldi, çünkü birbirlerini buyur etmekten bir türlü vaktinde vapura binemezlerdi. 
Edeple bezenmiş müstesna hayatlardan alınmış bu kareler toplumun her köşesinde görülebilecek derecede yaygındı, çünkü bu toplumun en belirgin özelliği edepli ve terbiyeli olmasının da ötesinde edebi bir insanlık vasfı olarak baş tacı etmesiydi. Edep İslam ahlakının nakış nakış dokuduğu bu toplumun hayata yansıyan karelerindeki en belirgin tondu. O ton, insanların sadece birbirleri ile muamelelerini değil, bütün mahlûkatla muamelelerini derinden etkiliyordu, çünkü insanların kalitesi ve kıratının ölçüsü edepten nasipleri kadardı.


2 yorum:

Mutluluklar Sokağı dedi ki...

HARİKA BİR PAYLAŞIM OLMUŞ EMEKLERİNİZE SAĞLIK...BİZLERİN EVLATLARIMIZA KOYABİLECEĞİ DEĞERLİ MİRASTAN YAPMIŞSINIZ PAYLAŞIMINIZI ...İNŞALLAH PEK ÇOK EBEVEYNLER OKUR...EDEP AHLAK HAYA DÜSTUR ÇOK ÖNEMLİ SEVGİLERİMLE KALIN:)ZEVKLE DÜŞÜNEREK İÇİM BURKULARAK OKUDUM

İnci Mercan dedi ki...

Çok sevindim okuduğunuza, bilgili Ailelerin edepli Annelerin sayılarının çoğalmasını dilerim…

Selametle